Severní Egejské ostrovy

Severní Egejské ostrovy se nacházejí na severu Egejského moře :-).

Někdy se jim říká pouze Egejské ostrovy, častý je také název Thrácké ostrovy. Většina těchto ostrovů patří Řecku, ostrovy Tenedu a Gökçeada (řecký název – Imbrosu) jsou však Turecké. Hlavními řeckými ostrovy jsou: Agios Efstratios, Amuliani, Chios,Furni,Ikaria,Inusses, Lesbos, Lemnos, Psara, Samotraka, Samos, Thasos.

Já do této skupiny ostrovů započítávám část ostrovů které jsou občas nazývýny Východní Sporady a některé zdroje je chápou jako samostatnou skupinu ostrovů. K Severním Egejským ostrovům bývají někdy také počítány Severní Sporady. Nějaké sjednocené dělení v podstatě neexistuje. Proto se také na těchto stránkách může stát, že některý ostrov uvedu jako součást 2 skupin ostrovů. Např. Ve výšeuvedeném výčtu je zmíněný ostrov Sámos, který se často počítá k Dodekánským ostrovům.

Zřídka je pod pojmem Egejské ostrovy myšlen souhrn všech ostrovů v Egejském moři.

Našli jste v tomto textu chybu? Uměli byste jej napsat lépe? Máte možnost. Zašlete mi vaši připomínku pomocí kontaktního formuláře. Texty, náměty na nové stránky, fotografie apod. zasílejte na e-mail uvedený pod čarou dole na každé stránce webu Řecko.net.
webmaster:email webmaster řecko.net