Jónské moře

Jonské moře

Jónské moře (nebo Ionské moře) je součástí Středozemního moře. Nachází se mezi Itálií, Řeckem a Albánií. Na severu hraničí s Jaderským mořem s kterým je spojuje Otrantský průliv. Na západě končí Jónské moře u Sicílie, kde je Messinským průlivem spojeno s  Tyrhénským mořem. Na východě je množství ostrovů (Korfu, Lefkada, Ithaka, Kefalonia, Zakhintos, Kythira ) a Korintským průplavem je propojeno s Egejským mořem.

Zaujímá plochu 169 000 km², jeho největší hloubka je 5 121 m (což ne zároveň nejhlubší místo Středozemního moře). Průměrné teploty se pohybují od - 14 ° C v únoru do 25,5 ° C v srpnu. U dna je teplota vody kolem 13 ° C. Slanost přesahuje 38 ‰. Příliv dosahuje až 0,4 m výšky. Povrchové proudy mají rychlost přibližně 1 km / h a tvoří cyklónový oběh.

O vodách Jónského moře se loví převážně sardinky, šproty, ančovičky, makrely, tuňáci, chobotnice a mušle.

Našli jste v tomto textu chybu? Uměli byste jej napsat lépe? Máte možnost. Zašlete mi vaši připomínku pomocí kontaktního formuláře. Texty, náměty na nové stránky, fotografie apod. zasílejte na e-mail uvedený pod čarou dole na každé stránce webu Řecko.net.
webmaster:email webmaster řecko.net