Ostrov Kefalonie

Kefalonie je šestý největší ostrov v Řecku (rozloha 781,5 km2, délka pobřeží 250 km) Dle mythologie dostal své jméno podle athénského vůdce a válečníka Kephalose. Další verze říká, že díky své velikosti a politickému významu byl tento ostrov vždy považován za přirozeného zástupce (hlavu) všech Jónských ostrovů (řecky hlava = kefáli).

Ostrov s cca 38 000 obyvateli je převážně hornatý, s největším pohořím Enos, jehož vrchol Ainos (Mega Soros) dosahuje nejvyšší nadmořské výšky mezi Jónskými ostrovy 1 628 m. Po poměrně slušné asfaltové silnici, která postupně přechází v neudržovanou cestu (plnou pozvolna pasoucích se koz), můžete dojet přírodní rezervací s lesy chráněných kefallonských jedlí až téměř na vrchol této hory. Neopakovatelný pohled, s blízkým i vzdáleným okolím jako na dlani, bude odměnou za vaši náročnou cestu. (Pokud se po sjetí z asfaltky neztratíte ve změti úzkých prašných cestiček.) Ovšem, ony malé, bohem zapomenuté vesničky, na které takto narazíte, také stojí za to.

Památky Kefalonie

Jako jeden z mála Jónských ostrovů se může Kefalonie pochlubit bohatou historií s řadou památek, z části bohužel zničených několika zemětřeseními. Nálezy nástrojů prvních obyvatel ostrova pocházejí z období asi 50 000 let př. n. l., můžete vidět mykénské hroby, zbytky antických staveb apod. Zajímavá je rovněž návštěva středověkých pevností - pevnost Agios Georgios ze 13. století nedaleko hlavního města. Naleznete zde i jedinečný geologický fenomén - mořské mlýny Katavothres na špičce poloostrova, na němž leží hlavní město Argostoli (cca 10 000 obyvatel). Poháněcí silou byla mořská voda, která se řítila průrvami ve vápencových skalách do neznámých hloubek a vycházela na světlo až na východním pobřeží ostrova u vesnice Karavomilos nedaleko od Sami. Cesta těchto vod byla objevena až v roce 1963 rakouskými geology, kteří vodu v Katavothres obarvili a ta se pak po 14 dnech objevila právě u Sami. Původní síla těchto proudů, které poháněly obrovská mlýnská kola, byla zničena zemětřesením v roce 1953.

Hovoříme-li o Kefalonii, není možné se nezmínit o překrásných plážích, většinou dosud nepřelidněných (Myrtos, Makris Yalos, Platis Gialos, Katelios, Skala, Kaminia, Lourdata, Agios Thomas, Avithos, Sami, Antisami, Lepeda, Petani, Xi a řada dalších). Jónské moře ani zde nezůstává nic dlužno své barevnosti a čistotě. Na řadě pláží můžete vidět Modrou vlajku Evropské unie, osvědčující mimořádnou čistotu vody (např. pláž ve Skale).

Skala

Jedno z nejpopulárnějších a nejlepších středisek na ostrově leží v jihovýchodním cípu Kefalonie (doba transferu z letiště cca 80 minut). Má téměř dva kilometry dlouhou prostornou písčito-olbázkovou pláž s pozvolným vstupem do moře. Najdete zde zákoutí mezi obrovskými balvany právě a jen pro vás, místa bez lidí jako stvořená pro koupání "bez", stejně jako několikakilometrový pás se slunečníky a s nabídkou všech vodních sportů.

Pokud neholdujete rozlehlým plážím s řadou lehátek, dají se najít i téměř zapomenutá romantická zákoutí s plážičkami jako dlaň, ukrytých ve skalnatém pobřeží. Pláž je od letoviska oddělena piniovým lesíkem, kterým se dostanete po schodech na udržované náměstí s vodotryskem. Zde je skutečně příjemné posezení ve stínu mohutných stromů. A když přijde večer, můžete navštívit některou z četných restaurací, taveren či barů. Poněkud v ústraní od střediska (cca 2 km) naleznete i diskotéku. Z turistů tu potkáte nejčastěji Angličana – dokazuje to i množství nápojů nazvaných právě na počest jejich peněženek, např. Englishman in Skala.

Dovolonenou na Kefalonii vybírejte tady: dovolená Kafalonie

Našli jste v tomto textu chybu? Uměli byste jej napsat lépe? Máte možnost. Zašlete mi vaši připomínku pomocí kontaktního formuláře. Texty, náměty na nové stránky, fotografie apod. zasílejte na e-mail uvedený pod čarou dole na každé stránce webu Řecko.net.
webmaster:email webmaster řecko.net