komplex monastýrů Meteora

panorama Meteora

Metéora je komplex monastýrů co do velikosti druhý po Svaté Hoře Athos, nacházející se v v severním Řecku oblasti zvané Thessalie kousek od města Kalambaka

Monastýr Svatého Milkuláše Anapavsada

Meteora je známá především pro umístění klášterů na vrcholcích skal.  Miniši se zde začali usazovat od IX., XI. Století. V roce 1988 byly zdejší monastýry zařazeny do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

  Monastýr Varlaam

Zpočátku se všechen materiál potřebný pro výstavbu budov a nutný pro život v nich dostával do monastýrů za pomocí lan a kladek, nyní jsou zde zbudovány schodiště a můstky. Celkem zde bylo postaveno 24 monastýrů.  Dnes je obydleno a žije běžným klášterním životem pouze šest,  čtyři mužské a dva ženské.

Monastýr Rusanu

Funkční monastýry se nachází na vrcholcích skal, které dosahují výšky 600 metrů nad mořem. Skalní útvary jsou vzácný geologický jev utvořený před více než 60 miliony let na místě dna pravěkého moře.

Monastýr Svatého Stefana

Meteora je na rozdíl od Athosu volně přístupná turistům (některé monastýry), podmínkou je ovšem vhodné oblečení.

Monastýr Svaté Trojice Našli jste v tomto textu chybu? Uměli byste jej napsat lépe? Máte možnost. Zašlete mi vaši připomínku pomocí kontaktního formuláře. Texty, náměty na nové stránky, fotografie apod. zasílejte na e-mail uvedený pod čarou dole na každé stránce webu Řecko.net.
webmaster:email webmaster řecko.net