Olymp a nejvyšší hora Řecka Mytikas

Olymp

Olymp (Olympus, Όλυμπος / Olympos) izolovaný horský masív v blízkosti Soluňského zálivu. Jeho nejvyšší vrchol Mytikas dosahuje výšky 2917 nad hladinou moře, je nejvyšší horou Řecka. (nejvyšší horou Balkánu je 2925 m vysoká bulharská Musala). Dalšími vrcholy jsou Skolio (2912 m), Stefani (2909 m) a Skala (2866 m) .

Nejvyšší hora Řecka Mytikas

V okolí Mytikasu se rozkládá národní park Olympos , je zařazen mezi biosférické rezervace UNESCO.

pohoří Olympus, pohled od jihu

V antických dobách sloužil Olymp jako přirozená hranice Řecka a Makedonie.

  bohové na Olympu

Olymp je oblast zimních sportů, turistiky a rekreace v blízkosti moře. Hora Olym má v řecké mytologii zvláštní postavení. Staří Řekové věřili, že právě na této hoře žijí jejich bohové v čele s Diem a odtud řídí lidské osudy.

První známý a úspěšný výstup na nejvyšší vrchol Mytikas se uskutečnil v roce 1913.

Hora Olympus

Výstup na Mytikas

Vychází se od parkoviště na planině Prionii (1000m.n.m.) na vrchol je to něco přes 8 kilometrů s převýšením 1870 metrů a jde to zvládnout za 5-6 hodin. Cestou jsou horské chaty v kterých se jde občerstvit a případně přenocovat. Jde o náročný výstup, ale jištění lanem není potřebné. Problémovým úsekem může být pro lidi trpící závratěmi poslední výstup z vrcholu Skala na Mytikas. Turisté by se na cestu měli zásobit dostatečným množstvím vody. Záludným na Olympu bývají rychlé a časté změny počasí.

Alternativně jde cestu na vrchol začít ve vesnici  Litochoro (případně přímo od moře) v tom případě je nutné rezervovat si va výstup 2 dny.

Olympus NASA Našli jste v tomto textu chybu? Uměli byste jej napsat lépe? Máte možnost. Zašlete mi vaši připomínku pomocí kontaktního formuláře. Texty, náměty na nové stránky, fotografie apod. zasílejte na e-mail uvedený pod čarou dole na každé stránce webu Řecko.net.
webmaster:email webmaster řecko.net